A Bolyai János Tudományos Diákköri Konferencia pályamunkáit az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) szabályrendszere alapján és a SAPIENTIA Erdélyi Magyar Tudományegyetem szakmai útmutatása szerint kell elkészíteni.
Általános jellegű formai követelmények:
A TDK dolgozatot számítógépes szövegszerkesztővel készítjük az alábbi formai követelmények szerint:
- Ajánlott minimális oldalszám: 20 oldal.
- Ajánlott maximális oldalszám: 60 oldal.
- Lapméret: A4.
- Betűtípus: Times New Roman
- Betűméret: 12 pt.
- Sorköz: 1.5 pt.
- Margók: 25 .4 mm
- Az oldalszám a lap aljára középre kerüljön.
- A grafikonok ábrázolása koordináta-rendszerben, pontosan szükséges.
Fokozottan figyeljünk a helyesírásra és a nyelvhelyességre, kíméljük a bírálókat attól az erőfeszítéstől, hogy kitalálják, mit is akart a szerző mondani… Amennyiben az elbíráló nem érti világosan a dolgozat tudományos tartalmát, akkor az elfogadás esélye jelentősen csökkenhet. Legyünk igényesek önmagunkkal szemben, és figyeljünk oda a helyesírásra és a nyelvhelyességre! E tekintetben hasznos segítséget jelent egy helyesírás-ellenőrző használata. Ajánlott a dolgozat szövegét leadás előtt többször is átolvasni, a helyesírás-ellenőrző ugyanis nem fogja érzékelni a megfogalmazásból adódó hibákat, sem a nyelvtani szempontokból ugyan helyes, ám mégis érthetetlen mondatokat. A helyesírás, a stílus, valamint a fent említett formai követelmények a bírálat szempontjai között szerepelnek. A helyesírást illetően a magyar nyelvű dolgozatok esetében az MTA által kiadott A magyar helyesírás szabályai című legújabb kiadvány az irányadó.
A dolgozat stílusa legyen tudományos hangnemű, többes szám I. személy használata ajánlott. Világos, tárgyilagos, pontos és rövid – a dolgozat szerzőnek leginkább ezeket a szempontokat kell követni a dolgozat elkészítésekor. Javaslandó a rövid, következetes mondatok használata, a kifejezésmód logikájára és nyelvtani pontosságra való törekvés.
A dolgozatokban kötelező módon szerepel az alábbi sorrendben:
• a szerző család- és keresztneve, illetve egyetemének adatai (egyetem, kar, szak, évfolyam);
• a témavezető(k) család- és keresztneve, tudományos címe, illetve egyetemének (egyetem, kar, tanszék) vagy intézményének (intézmény, beosztás) adatai;
• a tudományos munka címe;
• a kivonat törzsszövege.
A kivonat törzsszövegének hossza legalább 500, legfeljebb 1000 karakter.
Dr. Nagy-György Tamás által összeállított bemutató a TDK-dolgozatok elkészítéséről